دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های تخصص دندانپزشکی در ترکیه را دارند، ابتدا باید در آزمون زبان خارجی نمره مشخص شده را کسب کنند. سپس رنکینگ آنها بر اساس DUS تعیین می شود و پس از آن دانشجویان می توانند دوره تخصصی خود را با انتخاب کالج مورد نظر مانند آزمون دانشگاه آغاز کنند.

این پروسیه پذیرش و انتخاب دانشجو توسط دانشگاه معمولا چندماهی به طول می انجامد که لازم برای عقب نماندن از پذیرش، با کارشناس مجرب و با تجربه صحبت کنید.

ما در سازما ن حقوقی مهاجرتی دکتر سعیدمحمدی   ضمن ارائه اطلاعات به روز در همین وبسایت، راهنمای شما در تمامی امور مهاجرت به خارج از کشور خواهیم بود.

تخصص دندانپزشکی در ترکیه

 

زمانی که آزمون تخصص دندانپزشکی (DUS) در سال 2012 معرفی شد، دوره تخصص تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به طور رسمی آغاز گشت. تخصص شرط اصلی برای کار در کادر دولتی به عنوان یک متخصص است، اما داشتن تخصص برای کار کردن در بخش خصوصی الزامی نیست و این تا حدی به آیین نامه کار نیز بستگی دارد.

DUS آزمون ساده ای نیست. تعداد افرادی که در این آزمون قبول می شوند، بسیار کم است. بسیاری از دانشجویان در سال آخر و یا پس از فارغ التحصیلی در کلاس های DUS شرکت می کنند. هزینه سالیانه کلاس های DUS بین 1350 _ 1520 دلار است. دوره تخصص با توجه به رشته انتخابی 3 – 4 سال طول می کشد. دانشجویانی که با به دانشگاه راه یافته اند، حقوق دریافت می کنند.

حقوق دریافتی در سال 2017 حدود 54 – 62 دلار بوده است. دانشجویان متخصص مانند دانشجویان دکتری، با حضور در کلاس ها، در رشته مربوطه مهارت های لازم را کسب می کنند و پس از تکمیل دوره به دندانپزشک متخصص (Exp. Dt.) تبدیل می شوند.

دانشگاه های تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه انکارا: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه اتاتورک: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه باسکنت: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه بولنت اسویت: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه چوکوروا: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه کومهوریت: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه دیکل: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه اژه: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه ارسیس: دانشکده دندانپزشکی

GATAدندانپزشکی – علوم مرکزی

دانشگاه غازی: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه غازیان تپه: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه اینونو: داندشکده دندانپزشکی

دانشگاه استانبول: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه فنی کارادنیز: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه کریک کاله: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه مرمره: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه اوندوکوز میس: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه سلجوق: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه سلیمان دمیرل: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه یدی تپه: دانشکده دندانپزشکی

دانشگاه یوزونجو ییل: دانشکده دندانپزشکی

 

امتحان ورودی تخصص دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان توسط آزمون سازمان سنجش و گزینش دانشجویان ( OSYM) که مسئول برگزاری آزمون ها در ترکیه است در دوره های تخصصی پذیرفته می شوند. در صورتی که نمره های آزمون یکسان باشد اولویت باید با فردی باشد که در تخصص انتخابی برتری داشته باشد ( در این مورد متقاضی که سن کمتری دارد در اولویت است) نتایج آزمون توسط OSYM اعلام می شود و به موسسه مربوطه اطلاع داده می شود. اعلان نتایج توسط OSYM یک اطلاعیه حقوقی است.

افرادی که نام آنها توسط سازمان OSYM به موسسه مربوطه اعلام می شود باید 10 روز بعد از اعلام نتایج آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه به منظور ثبت نام در دوره تخصصی اقدام کنند. پروسه ثبت نام و شروع دوره تخصصی در طول 45 روز تکمیل می شود.

پذیرش افرادی که در موعد مقرر مدارک خود را ارائه نداده اند و زمینه پذیرش قانونی ندارند لغو می شود.

در مواردی که سهمیه خالی و بلاتصدی وجود داشته باشد ( به دلایلی مثل درخواست در خارج از موعد مقرر، نامساعد بودن شرایط برای شرکت در دوره یا انصراف متقاضی) باید در مدت 10 روز کاری از تاریخ پایان دوره درخواست به OSYM اطلاع داده شود. شرایط و مقررات توسط OSYM مشخص می شود.

آموزش های تخصصی برای دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی که:

  • دارای سهمیه هایی هستند که توسط موسسات تخصیص داده شده است.
  • به منظور تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی یا فارغ التحصیلی در دانشکده دندانپزشکی یا پزشکی در خارج از کشور ترکیه مدرک معادل سازی شده از تحصیلات تکمیلی ترکیه ( YOK) دریافت کرده اند
  • مواردی که کمبود تخصص وجود دارد و هیچ مانعی برای ترکیه وجود نداشته باشد
  • داشتن اجازه اقامت ترکیه
  • بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی برای آموزش تخصصی در ترکیه ارائه شده است
  • قبولی در آزمون های ورودی برای تحصیلات تخصصی

در آموزش های تخصصی پذیرفته می شوند.

متقاضیان خارجی باید مدارک مربوط به قبولی در آزمون مهارت زبان ترکی را که توسط کمیسیون زبان ترکیه به منظور نظارت بر موضوعات حرفه ای مشخص شده است را یک سال بعد از شروع دوره تخصص ارسال کنند در غیر این صورت از تخصص حذف می شوند. افرادی که از دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی ترکیه فارغ التحصیل می شوند نیازی به ارائه الزامات زبان ترکی ندارند.

به استثنای سهمیه هایی که توسط قراردادهای بین المللی به کشورهای خارجی اختصاص داده شده است طبق قوانین سهمیه های اضافی( تا 10%) می تواند به متقاضیان خارجی که می خواهند در دوره های تخصصی شرکت کنند اختصاص داده شود.

امتحان نهایی تخصص دندانپزشکی در ترکیه

دانشجویان مقطع تخصص دندانپزشکی که پایان نامه آنها پذیرفته شده است و مدت زمان لازم برای تحصیل و دوره های کارآموزی تخصصی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و دروس اصلی این مقطع را به اتمام رسانده اند، توسط مدیر بخش مربوط به تایید می یرسند و می توانند در امتحان نهایی شرکت کنند.

ظرف مدت 15 روز، دفتر ریاست دانشگاه، ریاست موسسه پزشکی قانونی، وزارت پزشکی قانونی، وزارت آموزش و پژوهش بیمارستانها و یا واحدی که وزارت این وظیفه را به ان محول کرده است دانشجویان را ارزیابی و آن دسته از افرادی که مدارک خود را تکمیل کرده اند به امتحان راه می یابند. امتحان نهایی در حضور داوران امتحان و در تاریخ و مکانی که UETS اعلام میکند برگزار میشود.

هیات داوری شامل 5 نفر میباشد که حداقل سه نفر از آنها می بایست در رشته موضوع امتحان سر رشته داشته باشند و شامل اساتید رشته مدنظر میشوند. کل هیات داوری را می توانند اساتید این رشته تشکیل دهند. علاوه بر آن دو نفر نیز به عنوان اعضای علی البدل انتخاب میشوند. هیات داوران یک سرگروه و یک دبیر از میان خود انتخاب میکنند.

امتحان نهایی تخصص در دو مرحله برگزار میشود. یکی از آنها مربوط به دانش تخصصی و دیگری شامل آزمون مهارت و عملکرد میباشد.

در آزمون دانش تخصصی، هیات داوران موضوعی را انتخاب می کنند و علائم بیماری ای را به متقاضی اعلام میکنند. داوطلب می بایست به آن پاسخ دهد و در مورد روش های تشخیص بیماری و درمان آن، نظر خود را اعلام کند. نظر داوطلب توسط داوران بخش آزمایشگاهی شنیده میشود.

در صورت لزوم تجهیزاتی در اختیار دانشجو قرار میگیرد و فرایند آزمون کنترل میشود. آزمون دانش تخصصی در یک جلسه برگزار میشود. هر یک از اعضا می بایست سوالی از متقاضی بپرسند. سوالات در چارچوب رشته تحصیلی فرد پرسیده می شوند و می بایست به شکلی باشند که دانش متقاضی را در زمینه تخصص وی بتواند ارزیابی کند.

آزمون مهارت و عملکرد نیز به بررسی و ارزیابی توانایی درمان و عمل جراحی، آزمایشگاه، عکسبرداری و موارد فنی و همچنین مهارت های لازم برای تشخیص و درمانی بیماری طبق رشته تخصصی متقاضی می پردازد. هریک از اعضای هیات داوری به متقاضی در آزمونهای دانش تخصصی و مهارت و عملکرد از صد نمره میدهد. سوالات پرسیده شده و پاسخ های داده شده ثبت نمی شوند و توسط هیات داوری امضا شده و ضمیمه گزارش آزمون میگردد.

امتحان نهایی تخصص دندانپزشکی در ترکیه

امتیازات داده شده توسط داوران در هر یک از بخش های دانش تخصصی و مهارت و عملکرد میانگین گرفته میشود و نمره نهایی به اعضا نشان داده میشود و چند دقیقه بعد اعلام میشود. در صورتی که میانگین نمره داوطلب در هر یک از بخش های آزمون به صورت جداگانه، از 60 به بالا باشد، قبول به حساب میاید. نتیجه آزمون توسط مدیر هیات داوران به وزارت ارسال میشود.

آن دسته از داوطلبان که در آزمون نهایی مردود میشوند و یا موفق به شرکت در آن نمیشوند میتوانند پس از 6 ماه در آن شرکت کنند. طی این مدت دانشجویان می توانند جایگاه خود را حفظ کنند. متقاضیانی که در ازمون دوم مردود می شوند و یا در آن شرکت نمی کنند از مقطع تخصص اخراج میشوند. در این صورت، دانشجویان اخراج شده این حق را دارند که برای دو ازمون درخواست دهند. این درخواست توسط انجمن اعضای هیات داوری و موسسه بررسی میشود و شش ماه بعد آزمون برگزار میشود. در صورتی که داوطلب در این آزمون پذیرفته نشود، از حق و حقوق دیگری برخوردار نخواهد بود.

افرادی که در آزمون ورودی مجددا شرکت میکنند و تحصیل در مقطع تخصص را شرو میکنند طبق ماده 16 قانون با آنها برخورد خواهد شد.

برای به اتمام رساندن و تکمیل مقطع تخصص:

  • پذیرفته شدن پایان نامه دانشجویان باشد
  • تکمیل دوره های آموزشی تخصصی و کارورزی مربوط به زمینه تخصصی متقاضی
  • تایید توسط مدیر بخش مربوط
  • موفقیت در آزمون نهایی الزامیست.

برای تکمیل نیازمندی ذهنی خود می توانید با متخصصین امر مهاجرت تحصیلی ما در  سازما ن حقوقی مهاجرتی دکتر سعیدمحمدی  گفتگو کنید و تخصص دندانپزشکی در ترکیه را برای شروع  دوره تحصیل در ترکیه 2019 درخواست دهید.